RM-WIN & Robot Millennium & Soldis
Forum na temat projektowania RM-WIN, Robot Millennium & Soldis

Pytania - Jak obliczyć podatność podpory

anth - 2012-03-09, 13:36
Temat postu: Jak obliczyć podatność podpory
Witam!
Zastanawiam się jak obliczyć podatność podpory. Konkretny przykład, to oparcie krokwi na płatwiach (które się przecież uginają).
Wydaje mi się, że można tu zastosować zasadę pracy wirtualnej.
Czyli mamy policzone w rm-winie ugięcie w danym punkcie (czyli w miejscu oparcia na płatwi krowi), po czym tworzymy w tym samym miejscu przegub, podporę i sprawdzamy wielkość reakcji. Następnie dzielimy odkształcenie przez siłę i mamy podatność (w metrach na kN).
Przy obliczaniu krokwi możemy wtedy wprowadzić w miejscu oparcia na płatwi podporę z zadaną podatnością i otrzymać wyniki bardziej zbliżone do rzeczywistych.
Chyba, że myślę błędnie to proszę o korektę.
Pozdrawiam!

Silent_Bob - 2012-04-07, 15:41
Temat postu: Podatność
Można to tak zrobić, ale wydaje mi się, że są prostsze, choć ktoś powie, że mniej eleganckie metody.
Możesz w jednym modelu, nawet płaskim zamodelować zarówno płatew jak i krokwie, ja stosuję to dla obliczeń np belki opartej na podciągu.
Zadaję belkę podpartą, niżej powiedzmy belkę podpierającą. Ustawiamy to tak, aby węzły pokrywały się pod względem wymaganej wspólrzędnej, w tym przypadku X. Tworzymy przekrój łącznika dostatecznie sztywny, aby pominąć jego skrócenie(to można różnie zrobić) i obliczamy elementy wspólnie spięte łącznikiem, koniecznie nieważkim.
W ABC Obiekcie mamy węzły zależne do tego typu modeli, tu trzeba pokombinować.
Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group